Pidemmät aironvarret Kopukka ja Kolibri veneisiin
Aironputken pituus 1700 mm, kokopituus lavan kanssa 2200 mm (lavan pituus 520 mm). Lavat eivät sisälly toimitukseen. Voit tarvittaessa lyhentää vartta katkaisemalla lapapäästä ja poraamalla uuden reiän metallinastalle. Varressa on Kolibrin säädettävä vetopituus ja pikalukitus hankaimeen.
Toiminnallisesti sopivat Kopukkaveneisiin vuosimallista 2024 lähtien ja tietenkin Kolibri veneisiin. Saa kiinnitettyä myös vanhempiin Kopukkaveneisiin ja yhteensopiviin. Hankaimen akselin tulee olla sopivan mittainen. Katso kuva alla:
Huomioita yhteensopivuudesta:
-
Kopukka 545 (vm. 2025): alkuperäisten varsien pituus 140 cm
-
Kopukka 545 (vm. 2024): alkuperäisten varsien pituus 120 cm
Pidemmät varret voivat istua veneen kylkiin hieman huonommin kuin vakioairot, mutta säätämällä ne saa usein toimimaan hyvin.
Vakioairot on mitoitettu ketterään liikkumiseen myös kapeilla jokireiteillä. Vaikka pitkät airot tarjoavatkin lisää tehoa järvenselällä, suosittelemme jokikäyttöön aina lyhyempiä vakioairoja. Huomioithan, että pitkiä airoja ei tule kääntää kohtuuttomalla voimalla vaurioiden välttämiseksi.
-
Vakioairot: Paras valinta joelle ja kapeisiin uomiin.
-
Pitkät airot: Enemmän tehoa järvelle, mutta vaativat malttia voimankäytössä.
-
Huom: Älä väännä pitkiä airoja väkisin, jotta ne säilyvät ehjinä.
Hinta sisältää:
- Vasemman ja oikean aironvarren
- Kaikki kuvassa näkyvät osat paitsi lavat







Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.